19 μετάλλια για την προαγωνιστική ομάδα της Α.Κ.Α.Κ. στους κολυμβητικούς αγώνες “Αντώνης Δρόσος 2022”

Πολύ καλή εμφάνιση του τμήματος της προαγωνιστικής ομάδας της Αθλητικής Κολυμβητικής Ακαδημίας Καρδίτσας (Α.Κ.Α.Κ.) στους αγώνες “ΑΝΤΩΝΗΣ ΔΡΟΣΟΣ 2022”, που πραγματοποιήθηκαν στο κλειστό κολυμβητήριο της Λάρισας στις 26 και 27 Νοεμβρίου 2022. Οι αγώνες διοργανώθηκαν με επιτυχία από τον Ναυτικό Όμιλο Λάρισας και συμμετείχαν 18 σωματεία από όλη την Ελλάδα.

Ο Σύλλογος συμμετείχε με 42 αθλητές και αθλήτριες ηλικίας 9-12 ετών κατακτώντας συνολικά 19 μετάλλια (6 χρυσά, 6 αργυρά, 7 χάλκινα) και θέσεις στην οκτάδα. Όλα τα παιδιά μας πραγματοποίησαν για άλλη μια φορά εξαιρετικές εμφανίσεις, εντυπωσίασαν με την τεχνική και την αγωνιστικότητά τους και μοίρασαν πολλές υποσχέσεις για το μέλλον!!!

Αναλυτικά οι αθλητές-αθλήτριες, σημείωσαν τις ακόλουθες επιδόσεις:

ΑΤΟΜΙΚΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ

  • Αργυρίου Κωνσταντίνα: 14η θέση στα 100μ. πρόσθιο, 18η θέση στα 50μ. πρόσθιο και 42η θέση στα 50μ. ελεύθερο, κορίτσια 10 ετών.
  • Βασιλού Νεφέλη: 4η θέση στα 200μ. μικτή ατομική, 5η θέση στα 100μ. πρόσθιο και 5η θέση στα 200μ. πρόσθιο, κορίτσια 12 ετών.
  • Γκουντιβού Άννα – Μαρία: 28η θέση στα 50μ. ύπτιο και 48η θέση στα 50μ. ελεύθερο, κορίτσια 10 ετών.
  • Δημακόπουλος Αλέξανδρος: 19η θέση στα 50μ. ύπτιο, 20η θέση στα 100μ. ελεύθερο και 25η θέση στα 50μ. ελεύθερο, αγόρια 10 ετών.
  • Δημακόπουλος Κωνσταντίνος: 8η θέση στα 50μ. ύπτιο, 10η θέση στα 100μ. ύπτιο και 11η θέση στα 100μ. ελεύθερο, αγόρια 12 ετών.
  • Δημακοπούλου Αγγελίνα: χρυσό μετάλλιο στα 50μ. πεταλούδα, χάλκινο μετάλλιο στα 200μ. μικτή ατομική και 4η θέση στα 100μ. πεταλούδα, κορίτσια 11 ετών.
  • Διαμάντης Σωκράτης: 17η θέση στα 50μ. ελεύθερο και 24η θέση στα 50μ. ύπτιο, αγόρια 11 ετών.
  • Ζαβλάρη Κωνσταντίνα: 6η θέση στα 50μ. ύπτιο, 6η θέση στα 200μ. μικτή ατομική και 9η θέση στα 100μ. ύπτιο, κορίτσια 12 ετών.
  • Θάνου Νικολέτα – Μαρία: 24η θέση στα 50μ. ύπτιο και 40η θέση στα 50μ. ελεύθερο, κορίτσια 10 ετών.
  • Καβάλα Αναστασία: 6η θέση στα 50μ. πρόσθιο, 13η θέση στα 100μ. ύπτιο και 14η θέση στα 100μ. πρόσθιο, κορίτσια 12 ετών.
  • Καρράς Βάιος: 4η θέση στα 400μ. ελεύθερο, 6η θέση στα 200μ. ύπτιο και 8η θέση στα 50μ. ύπτιο, αγόρια 11 ετών.
  • Κυρίκου Νικολέτα Αριστέα: 6η θέση στα 50μ. πρόσθιο και 11η θέση στα 50μ. ελεύθερο, κορίτσια 9 ετών.
  • Κωστοπούλου Ειρήνη: 9η θέση στα 50μ. ελεύθερο, 13η θέση στα 50μ. πρόσθιο και 18η θέση στα 50μ. ύπτιο, κορίτσια 11 ετών.
  • Μαντές Ανδρέας: χρυσό μετάλλιο στα 100μ. ελεύθερο, χρυσό μετάλλιο στα 200μ. ελεύθερο και χρυσό μετάλλιο στα 100μ. πεταλούδα, αγόρια 12 ετών.
  • Μπουτζώνα Ερμιόνη: 11η θέση στα 50μ. ύπτιο και 12η θέση στα 100μ. πρόσθιο, κορίτσια 11 ετών.
  • Νασιοπούλου Κωνσταντίνα: 15η θέση στα 100μ. ελεύθερο, 18η θέση στα 50μ. ελεύθερο και 20η θέση στα 50μ. ύπτιο, κορίτσια 11 ετών.
  • Νεύρα Μαρία – Ραφαηλία: αργυρό μετάλλιο στα 200μ. ύπτιο, 4η θέση στα 50μ. ύπτιο και 6η θέση στα 100μ. ύπτιο, κορίτσια 12 ετών.
  • Ντίκα Σπυριδούλα: χρυσό μετάλλιο στα 50μ. πρόσθιο και αργυρό μετάλλιο στα 200μ. πρόσθιο, κορίτσια 12 ετών.
  • Ντόβα Παρασκευή – Πολυξένη: 6η θέση στα 200μ. ελεύθερο, 13η θέση στα 50μ. ύπτιο και 17η θέση στα 100μ. ύπτιο, κορίτσια 12 ετών.
  • Ντόβας Βασίλειος: 9η θέση στα 50μ. ελεύθερο και 13η θέση στα 100μ. ελεύθερο, αγόρια 12 ετών.
  • Οικονόμου Βασιλική – Ζωή: αργυρό μετάλλιο στα 200μ. πρόσθιο, χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. πρόσθιο και 5η θέση στα 100μ. πρόσθιο, κορίτσια 11 ετών.
  • Παπαγεωργίου Κωνσταντίνος: χρυσό μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο, αργυρό μετάλλιο στα 100μ. ελεύθερο και 4η θέση στα 200μ. ελεύθερο, αγόρια 10 ετών.
  • Πιτσαρής Δημήτριος: 6η θέση στα 50μ. πρόσθιο και 11η θέση στα 100μ. πρόσθιο, αγόρια 12 ετών.
  • Σακελλαρίου Αρετή: αργυρό μετάλλιο στα 100μ. πρόσθιο, χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. πρόσθιο και χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. πεταλούδα, κορίτσια 12 ετών.
  • Σακελλαρίου Κασσιανή: 17η θέση στα 50μ. ελεύθερο, κορίτσια 9 ετών.
  • Σιατήρα Μελίνα: 7η θέση στα 50μ. πεταλούδα, 18η θέση στα 100μ. ελεύθερο και 26η θέση στα 50μ. ελεύθερο, κορίτσια 10 ετών.
  • Σιούτας Ελευθέριος: 14η θέση στα 50μ. ελεύθερο και 29η θέση στα 50μ. ύπτιο, αγόρια 11 ετών.
  • Σοφού Μελίνα – Ειρήνη: 13η θέση στα 50μ. πρόσθιο, 27η θέση στα 50μ. ύπτιο και 39η θέση στα 50μ. ελεύθερο, κορίτσια 10 ετών.
  • Συλεούνη Γεωργία: 4η θέση στα 100μ.ελεύθερο, 4η θέση στα 200μ. ελεύθερο και 8η θέση στα 100μ. ύπτιο, κορίτσια 11 ετών.
  • Συλεούνης Ευάγγελος: χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο και 4η θέση στα 50μ. πρόσθιο, αγόρια 9 ετών.
  • Σωτηροπούλου Αφροδίτη – Φρεϊα: 6η θέση στα 50μ. ελεύθερο και 7η θέση στα 200μ. ελεύθερο, κορίτσια 12 ετών.
  • Τάντος Φίλιππος: 14η θέση στα 50μ. ύπτιο και 20η θέση στα 50μ. ελεύθερο, αγόρια 9 ετών.
  • Ταρλαντέζος Νικόλαος: 6η θέση στα 100μ. ελεύθερο, 7η θέση στα 50μ. ελεύθερο και 7η θέση στα 200μ. ελεύθερο, αγόρια 12 ετών.
  • Τσατσαρώνη Αικατερίνη: 17η θέση στα 50μ. πρόσθιο, 23η θέση στα 50μ. ελεύθερο και 23η θέση στα 50μ. ύπτιο, κορίτσια 11 ετών.
  • Τσιάνου Ανδρεάνα: 8η θέση στα 50μ. πεταλούδα και 17η θέση στα 50μ. πρόσθιο, κορίτσια 9 ετών.
  • Τσίτου Όλγα: 11η θέση στα 100μ. ύπτιο, 11η θέση στα 50μ. πεταλούδα και 17η θέση στα 100μ. ελεύθερο, κορίτσια 10 ετών.
  • Τσουκαλά Πηνελόπη: 7η θέση στα 100μ. ελεύθερο και 9η θέση στα 50μ. ελεύθερο, κορίτσια 9 ετών.
  • Τσουκαλάς Χρήστος: 13η θέση στα 50μ. ελεύθερο, 13η θέση στα 100μ. ελεύθερο και 28η θέση στα 50μ. ύπτιο, αγόρια 11 ετών.
  • Τσουκνίδα Ευαγγελία: 6η θέση στα 200μ. ελεύθερο, 8η θέση στα 50μ. ελεύθερο και 8η θέση στα 100μ. ελεύθερο, κορίτσια 10 ετών.
  • Χατζή Βασιλική: 17η θέση στα 50μ. ελεύθερο, 18η θέση στα 50μ. πρόσθιο και 22η θέση στα 50μ. ύπτιο, κορίτσια 11 ετών.
  • Χόντου Μαρκέλλα-Ελένη: 21η θέση στα 50μ. πρόσθιο και 36η θέση στα 50μ. ελεύθερο, κορίτσια 10 ετών.

ΟΜΑΔΙΚΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ

  • 5η θέση στα 4Χ50μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ αγόρια 12 ετών (Ταρλαντέζος Νικόλαος, Ντόβας Βασίλειος, Δημακόπουλος Κωνσταντίνος, Μαντές Ανδρέας).
  • 6η θέση στα 4Χ50μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ αγόρια 11 ετών (Τσουκαλάς Χρήστος, Διαμάντης Σωκράτης, Σιούτας Ελευθέριος, Καρράς Βάιος).
  • Χάλκινο μετάλλιο στα 4Χ50μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ κορίτσια 12 ετών (Ντίκα Σπυριδούλα, Βασιλού Νεφέλη, Νεύρα Μαρία – Ραφαηλία, Σακελλαρίου Αρετή).
  • Χάλκινο μετάλλιο στα 4Χ50μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ κορίτσια 11 ετών (Συλεούνη Γεωργία, Δημακοπούλου Αγγελίνα, Οικονόμου Βασιλική – Ζωή, Μπουτζώνα Ερμιόνη).
  • 6η θέση στα 4Χ50μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ κορίτσια 10 ετών (Τσουκνίδα Ευαγγελία, Χόντου Μαρκέλλα-Ελένη, Τσίτου Όλγα, Σιατήρα Μελίνα).
  • 4η θέση στα 4Χ50μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ κορίτσια 9 ετών (Τσουκαλά Πηνελόπη, Κυρίκου Νικολέτα – Αριστέα, Τσινοπούλου Αθηνά, Τσιάνου Ανδρεάνα).
  • 5η θέση στα 4Χ50μ. ΜΙΚΤΗ ΟΜΑΔΙΚΗ αγόρια 12 ετών (Δημακόπουλος Κωνσταντίνος, Ντόβας Βασίλειος, Μαντές Ανδρέας, Ταρλαντέζος Νικόλαος).
  • Αργυρό μετάλλιο στα 4Χ50μ. ΜΙΚΤΗ ΟΜΑΔΙΚΗ κορίτσια 12 ετών (Νεύρα Μαρία – Ραφαηλία, Ντίκα Σπυριδούλα, Σακελλαρίου Αρετή, Βασιλού Νεφέλη).
  • 6η θέση στα 4Χ50μ. ΜΙΚΤΗ ΟΜΑΔΙΚΗ κορίτσια 11 ετών (Συλεούνη Γεωργία, Οικονόμου Βασιλική – Ζωή, Δημακοπούλου Αγγελίνα, Χατζή Βασιλική).
  • 6η θέση στα 4Χ50μ. ΜΙΚΤΗ ΟΜΑΔΙΚΗ κορίτσια 10 ετών (Σιατήρα Μελίνα, Αργυρίου Κωνσταντίνα, Τσίτου Όλγα, Τσουκνίδα Ευαγγελία).

Θέλουμε να συγχαρούμε όλους τους αθλητές και αθλήτριες που συμμετείχαν στην κολυμβητική ημερίδα όχι μόνο για την εμφάνιση τους αλλά και για την συνολική εικόνα του τμήματος γενικότερα. Το μεγάλο χειροκρότημα ανήκει στα παιδιά και τους προπονητές, που έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, μέσα και έξω από την πισίνα.

Η διοίκηση της Α.Κ.Α.Κ. συγχαίρει τους αθλητές, τις αθλήτριες και τους προπονητές της προαγωνιστικής ομάδας Ευγενία ΔρόσουΚώστα Γκαρνάκη και Άρτεμις Ζαρκαδούλα για τις επιτυχίες και εύχονται στους αθλητές-τριες υγεία, πρόοδο και «γρήγορες κούρσες» την νέα χρονιά.

Και να μην ξεχνάμε: Πρώτα γίνεσαι αθλητής-αθλήτρια, με τις αρχές και τα ιδεώδη του αθλητισμού και μετά πρωταθλητής-πρωταθλήτρια. Αθλητής-αθλήτρια γίνεσαι για μια ζωή. Στόχος μας είναι ο αθλητισμός να γίνει τρόπος ζωής. Για να γίνει αυτό χρειάζονται σωστοί παιδαγωγοί. Η προπονητική ομάδα της Α.Κ.Α.Κ. είναι η εγγύηση της επιτυχίας.

 

 

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

Παραιτείται μετά από 11 χρόνια προσφοράς ο Δημήτρης Γκούγκλιας από πρόεδρος της Α.Κ.Α.Κ.

Στη διάρκεια της ενδεκαετούς (11) θητείας μου στη θέση του Προέδρου της ΑΚΑΚ πάρα τις…

“39α Νιόβεια” – Το Κορυφαίο Κολυμβητικό Γεγονός της Θεσσαλονίκης

Από τέσσερις αθλητές-τριες της κατηγορίας Παμπαίδων και Παγκορασίδων Α και Β εκπροσωπήθηκε η Αθλητική Κολυμβητική…

Με μεγάλη επιτυχία έγινε ο ετήσιος χορός της Α.Κ.Α.Κ.

Σε εγκάρδιο και ενθουσιώδες κλίμα αντάμωσε η αθλητική οικογένεια της Α.Κ.Α.Κ για την ετήσια κοπή…