728 x 90

Με 37 αθλητές-τριες η ΑΚΑΚ & ο ΑΣΚ Ολυμπιακός στους κολυμβητικούς αγώνες προαγωνιστικών κατηγοριών “Αντώνης Δρόσος”

Με 37 αθλητές-τριες η ΑΚΑΚ & ο ΑΣΚ Ολυμπιακός στους κολυμβητικούς αγώνες προαγωνιστικών κατηγοριών “Αντώνης Δρόσος”

Το Σάββατο και την Κυριακή 24 και 25 Νοεμβρίου 2018 διεξήχθησαν στο Δημοτικό κολυμβητήριο Λάρισας οι κολυμβητικοί αγώνες προαγωνιστικών κατηγοριών “Αντώνης Δρόσος” υπό την αιγίδα του Ναυτικού Ομίλου Λάρισας (Ν.Ο.Λ.).  Πρόκειται για μια διοργάνωση που σηματοδοτεί την έναρξης της κολυμβητικής χρονιάς, κατά τη διάρκεια της οποίας, 500 και πλέον αθλητές-τριες από 17 συλλόγους της Θεσσαλίας

Το Σάββατο και την Κυριακή 24 και 25 Νοεμβρίου 2018 διεξήχθησαν στο Δημοτικό κολυμβητήριο Λάρισας οι κολυμβητικοί αγώνες προαγωνιστικών κατηγοριών “Αντώνης Δρόσος” υπό την αιγίδα του Ναυτικού Ομίλου Λάρισας (Ν.Ο.Λ.).  Πρόκειται για μια διοργάνωση που σηματοδοτεί την έναρξης της κολυμβητικής χρονιάς, κατά τη διάρκεια της οποίας, 500 και πλέον αθλητές-τριες από 17 συλλόγους της Θεσσαλίας και της Β. Ελλάδας, καλούνται να ανταποκριθούν με επιτυχία και να μπουν με το “δεξί” στις αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Οι προσδοκίες των αθλητών-αθλητριών, προπονητών και γονέων είναι μεγάλες. Πρέπει να αποδείξουν όλοι, ότι η επίπονη και η πολύωρη προσπάθεια που καταβάλλουν καθημερινά, αποτελεί μια παραγωγική και συνάμα αποτελεσματική διαδικασία, μέσω της οποίας βαδίζουν βαθμιαία στην επίτευξη των στόχων τους, κατορθώνοντας να ξεπεράσουν κάθε φορά τους εαυτούς τους.

Η Αθλητική Κολυμβητική Ακαδημία Καρδίτσας (Α.Κ.Α.Κ.) και ο ΑΣΚ Ολυμπιακός συμμετείχαν στους αγώνες υπό την εκπροσώπηση τριάντα επτά (37) αθλητών/αθλητριών, κατακτώντας συνολικά δεκατέσσερα (14) μετάλλια (2 χρυσά, 5 αργυρά, 7 χάλκινα). Ο μεγάλος αριθμός των αθλητών-τριων (37) καταδεικνύει την εμπιστοσύνη με την οποία περικλείουν το Σύλλογο και το έργο του οι συμπολίτες μας.

Αναλυτικότερα οι αθλητές/τριες που συμμετείχαν, καθώς και οι θέσεις που κατέλαβαν είναι οι εξείς:

Ατομικά αγωνίσματα:

  1. Ανδριανόπουλος Παναγιώτης, 7η θέση στα 50μ. ύπτιο και 11η θέση στα 100μ. ύπτιο αγόρια 10 ετών.
  2. Βάλλας Ορέστης, χρυσό μετάλλιο στα 50μ. πεταλούδα και αργυρό μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο αγόρια 10 ετών.
  3. Βασιλός Θεοφάνης, 7η θέση στα 200μ. μικτή ατομική, 8η θέση στα 50μ. πεταλούδα και 9η θέση στα 50μ. πρόσθιο αγόρια 11 ετών.
  4. Βούζας Ηλίας Δημήτριος, 4η θέση στα 100μ. πεταλούδα, 7η θέση στα 50μ. πεταλούδα και 9η θέση στα 50μ. ελεύθερο αγόρια 11 ετών.
  5. Βούζας Νικόλαος, 10η θέση στα 50μ. ύπτιο και 13η θέση στα 50μ. ελεύθερο αγόρια 9 ετών.
  6. Γερούκη Αλεξάνδρα, αργυρό μετάλλιο στα 200μ. ελεύθερο, 4η θέση στα 50μ. ελεύθερο και 5η θέση στα 100μ. ελεύθερο κορίτσια 12 ετών.
  7. Γερούκης Θεοφάνης, 13η θέση στα 50μ. ύπτιο, 15η θέση στα 50μ. ελεύθερο και 17η θέση στα 100μ. ελεύθερο αγόρια 11 ετών.
  8. Γκαβαρδίνας Δημήτριος, 7η θέση στα 50μ. ύπτιο και 13η θέση στα 100μ. ελεύθερο αγόρια 12 ετών.
  9. Δεμικέλης Ευάγγελος, 5η θέση στα 50μ. ύπτιο και 10η θέση στα 100μ. ύπτιο αγόρια 10 ετών.
  10. Δημακοπούλου Μαριάνα Βαλέρια, 9η θέση στα 50μ. πεταλούδα, 13η θέση στα 100μ. πρόσθιο και 15η θέση στα 50μ. ελεύθερο κορίτσια 11 ετών.
  11. Διαμαντή Μαρία, χρυσό μετάλλιο στα 50μ. πεταλούδα και 8η θέση στα 200μ. ελεύθερο κορίτσια 10 ετών.
  12. Διαμαντή Ιωάννα, 6η θέση στα 100μ. ελεύθερο και 10η θέση στα 50μ. ελεύθερο κορίτσια 9 ετών.
  13. Καλούτσας Κωνσταντίνος, 6η θέση στα 50μ. πρόσθιο, 7η θέση στα 100μ. πρόσθιο και 11η θέση στα 100μ. ελεύθερο αγόρια 12 ετών.
  14. Κατσιάβα Αναστασία, 5η θέση στα 50μ. ύπτιο και 14η θέση στα 50μ. ελεύθερο κορίτσια 10 ετών.
  15. Κατσιάβας Νεκτάριος, αργυρό μετάλλιο στα 100μ. πεταλούδα, χάλκινο μετάλλιο στα 200μ. μικτή ατομική και χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. πεταλούδα αγόρια 12 ετών.
  16. Κουκούλη Ζωή, 20η θέση στα 50μ. ελεύθερο κορίτσια 10 ετών.
  17. Κουτσιούμπας Θωμάς, 5η θέση στα 100μ. πρόσθιο αγόρια 11 ετών.
  18. Μανάκου Ειρήνη Ραφαηλία, 8η θέση στα 50μ. ύπτιο και 14η θέση στα 100μ. ύπτιο κορίτσια 10 ετών.
  19. Μπατζίνας Αντώνιος, χάλκινο μετάλλιο στα 50μ.πεταλούδα και 6η θέση στα 200μ. ελεύθερο αγόρια 10 ετών.
  20. Μπατζίνα Ευαγγελία, 21η θέση στα 50μ. ύπτιο και 22η θέση στα 50μ. ελεύθερο κορίτσια 9 ετών.
  21. Νταουτά Δανάη Πελαγία, 19η θέση στα 50μ. ύπτιο και 25η θέση στα 50μ. ελεύθερο κορίτσια 9 ετών.
  22. Οικονόμου Αικατερίνη Ζωή, αργυρό μετάλλιο στα 50μ. πεταλούδα και 5η θέση στα 100μ. ύπτιο κορίτσια 10 ετών.
  23. Οικονόμου Γεωργία, χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. πρόσθιο και 5η θέση στα 100μ. πρόσθιο κορίτσια 10 ετών.
  24. Παλάτζα Αναστασία, 5η θέση στα 100μ. πεταλούδα, 5η θέση στα 200μ. μικτή ατομική και 6η θέση στα 50μ. πεταλούδα κορίτσια 12 ετών.
  25. Παππά Ειρήνη Νεφέλη, 7η θέση στα 50μ. ύπτιο και 24η θέση στα 50μ. ελεύθερο κορίτσια 10 ετών.
  26. Παππάς Σεραφείμ Άγγελος, 16η θέση στα 50μ. πρόσθιο και 21η θέση στα 50μ. ύπτιο αγόρια 11 ετών.
  27. Παπανικολάου Ασπασία, 14η θέση στα 100μ. πρόσθιο κορίτσια 11 ετών.
  28. Πρίντζιου Ερμιόνη Βάϊα, αργυρό μετάλλιο στα 200μ. ύπτιο, χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. ύπτιο και 6η θέση στα 200μ. πρόσθιο κορίτσια 11 ετών.
  29. Ταρλαντέζος Κων/νος, 17η θέση στα 100μ. ελεύθερο και 18η θέση στα 50μ. ελεύθερο αγόρια 11 ετών.
  30. Τζέλλα Άννα, 24η θέση στα 50μ. ύπτιο κορίτσια 9 ετών.
  31. Τσατσαρώνη Παναγιώτα, 6η θέση στα 100μ. πρόσθιο και 7η θέση στα 50μ. πρόσθιο κορίτσια 10 ετών.
  32. Τσέλιου Αλεξάνδρα, 24η θέση στα 50μ. ελεύθερο κορίτσια 9 ετών.
  33. Τσέλιου Ευθυμία, 11η θέση στα 100μ. ύπτιο, 19η θέση στα 50μ. ύπτιο και 19η θέση στα 50μ. ελεύθερο κορίτσια 11 ετών.
  34. Τσουκνίδα Σοφία, 4η θέση στα 100μ. ύπτιο, 4η θέση στα 200μ. ύπτιο και 6η θέση στα 50μ. ύπτιο κορίτσια 11 ετών.
  35. Φιλίππου Παναγιώτα, 5η θέση στα 50μ. πεταλούδα, 5η θέση στα 400μ. ελεύθερο και 7η θέση στα 200μ. ελεύθερο κορίτσια 11 ετών.
  36. Χαλιαμάλιας Μάριος Χρυσόστομος, χάλκινο μετάλλιο στα 100μ.ελεύθερο και 5η θέση στα 200μ. ελεύθερο αγόρια 10 ετών.
  37. Ψαρρή Ευαγγελία, 17η θέση στα 50μ. ύπτιο κορίτσια 11 ετών.

 

Ομαδικά αγωνίσματα (σκυταλοδρομίες):

5η θέση στη σκυταλοδρομία 4Χ50μ. ελεύθερο αγόρια 11 ετών (Γερούκης Θεοφάνης, Βούζας Ηλίας Δημήτριος, Βασιλός Θεοφάνης, Κουτσιούμπας Θωμάς).

5η θέση στη σκυταλοδρομία 4Χ50μ. ελεύθερο αγόρια 10 ετών (Βάλλας Ορέστης, Μπατζίνας Αντώνιος, Δεμικέλης Ευάγγελος, Χαλιαμάλιας Μάριος Χρ.).

5η θέση στη σκυταλοδρομία 4Χ50μ. ελεύθερο κορίτσια 10 ετών (Οικονόμου Αικατερίνη Ζωή, Οικονόμου Γεωργία, Τσατσαρώνη Παναγιώτα, Διαμαντή Μαρία).

 5η θέση στη σκυταλοδρομία 4Χ50μ. μικτή ομαδική αγόρια 10 ετών (Δεμικέλης Ευάγγελος, Βάλλας Ορέστης, Μπατζίνας Αντώνιος, Χαλιαμάλλιας Μάριος Χρυσόστομος).

 Χάλκινο μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 4Χ50μ. μικτή ομαδική κορίτσια 10 ετών (Οικονόμου Γεωργία, Διαμαντή Μαρία, Οικονόμου Αικατερίνη Ζωή, Τσατσαρώνη Παναγιώτα).

 7η θέση στη σκυταλοδρομία 4Χ50μ. ελεύθερο κορίτσια 11 ετών (Τσέλιου Ευθυμία, Τσουκνίδα Σοφία, Δημακοπούλου Μαριάνα Βαλέρια, Πρίντζιου Ερμιόνη Βάϊα).

 5η θέση στη σκυταλοδρομία 4Χ50μ. μικτή ατομική κορίτσια 11 ετών (Τσέλιου Ευθυμία, Τσουκνίδα Σοφία, Δημακοπούλου Μαριάνα Βαλέρια, Πρίντζιου Ερμιόνη Βάια).

Καθίσταται λοιπόν σαφές το γεγονός ότι επιδείξαμε ένα ικανοποιητικό δείγμα των επιδόσεων και των ικανοτήτων κολυμβητών/τριών, θέτοντας τα θεμέλια για μια αγωνιστική  περίοδο με πολυπληθή μετάλλια και διακρίσεις.

Το Δ.Σ. της Α.Κ.Α.Κ. & του ΑΣΚ Ολυμπιακός, συγχαίρει τους προπονητές Κωνσταντίνο Γκαρνάκη, Νατάσα Θώδη, Ευγενία Δρόσου και Κωνσταντίνο Αγγελίδη, για την αξιέπαινη προσπάθεια μέσω της οποίας αποδεικνύεται εμπεριστατωμένα πως η μεθοδευμένη προπόνηση στην οποία υποβάλλουν τους αθλητές-τριες αποδίδει καρπούς. Θερμά συγχαρητήρια και στους μικρούς μας κολυμβητές-τριες, που κατόρθωσαν να καταθέσουν τα διαπιστευτήρια μιας ομάδας με δυναμικό χαρακτήρα, η οποία σε κάθε διοργάνωση καθιστά την παρουσία της αισθητή, προσελκύοντας το ενδιαφέρον όλων, με το πείσμα και την αγωνιστική της διάθεση.

 

akak
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Αφήστε το δικό σας σχόλιο

Το email σας δεν θα δημοσιοποιηθεί. Τα υποχρεωτικά πεδία συμβολίζονται με τον αστερίσκο (*)

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos