Με ρεκόρ συμμετοχών η Α.Κ.Α.Κ. στους αγώνες “Αντώνης Δρόσος 2019”

Με τον απίστευτο αριθμό-ρεκόρ των 38 αθλητών-τριων ηλικίας 9 ως 12 ετών συμμετείχε η Αθλητική Κολυμβητική Ακαδημία Καρδίτσας (Α.Κ.Α.Κ.) και ο ΑΣΚ Ολυμπιακός στους αγώνες «Αντώνης Δρόσος» το Σαββατοκύριακο 30/11 και 1/12/2019 στη Λάρισα.

Και όπως ήταν αναμενόμενο, χάρη στην άψογη προετοιμασία και τη συστηματική δουλειά που πραγματοποιείται στο τμήμα της προαγωνιστικής κατηγορίας, οι αθλητές μας κατέκτησαν μετάλλια, έλαβαν θέσεις στην οκτάδα και βελτίωσαν εντυπωσιακά τους ατομικούς τους χρόνους.

Οι ομάδες κατάφεραν να συγκεντρώσουν συνολικά 15 μετάλλια, 3 χρυσά, 9 αργυρά και 3 χάλκινα στα ατομικά αγωνίσματα και αξιόλογες θέσεις στα ομαδικά αγωνίσματα. Τις εντυπώσεις έκλεψαν οι μικρότεροι αθλητές των 9 ετών, που για πρώτη φορά στάθηκαν στους βατήρες, αλλά και οι μεγαλύτεροι αθλητές των άλλων ηλικιακών κατηγοριών, που κατάφεραν να ξεπεράσουν τον εαυτό τους και να σημειώσουν ατομικά ρεκόρ.

Ατομικά Αγωνίσματα

ΟνοματεπώνυμοΗλικίαΑποτελέσματα
Ανδριανόπουλος Παναγιώτης11 ετών4ος 50 ύπτιο, 5ος 100 ύπτιο, 7ος 200 ύπτιο
Ανδριανοπούλου Γεωργία9 ετών7η 50 πεταλούδα, 19η 50 πρόσθιο
Βασιλός Θεοφάνης12 ετών2ος(αργυρό μετάλλιο) 200 Μικτή Ατομική, 5ος 200 πρόσθιο, 7ος 100 πρόσθιο
Βασιλού Νεφέλη9 ετών8η 50 πρόσθιο και 16η 50 ελεύθερο
Βούζας Ηλίας12 ετών2ος (αργυρό μετάλλιο) 50 πεταλούδα, 2ος (αργυρό μετάλλιο) 100 πεταλούδα, 5ος 100 ελεύθερο
Γερούκης Θεοφάνης12 ετών3ος (χάλκινο μετάλλιο) 400 ελεύθερο, 7ος 200 ελεύθερο, 4ος 50 ελεύθερο
Γκανίδης Δημοσθένης9 ετών21ος 50 ύπτιο, 18ος 50 ελεύθερο
Δημακόπουλος Κωνσταντίνος9 ετών14ος 50 ύπτιο, 27ος 50 ελεύθερο
Δημακοπούλου Μαριάννα12 ετών8η 200 ελεύθερο, 5η 50 ελεύθερο, 9η 200 Μικτή Ατομική
Διαμαντή Ιωάννα10 ετών10η 50 πεταλούδα, 8η 100 ελεύθερο
Διαμαντή Μαρία11 ετών3η (χάλκινο μετάλλιο) 50 πεταλούδα, 8η 400 ελεύθερο, 11η 100 ελεύθερο
Κατσιάβα Αναστασία11 ετών20η 50 ύπτιο, 11η 50 ελεύθερο
Κατσιάβας Αθανάσιος9 ετών6ος 50 πεταλούδα , 10ς 50 ελεύθερο
Κουτσιαλή Μαρία Αικατερίνη12 ετών14η 50 ύπτιο, 15η 100 ύπτιο
Κύρκου Μαρία Μελίνα 11 ετών23η 50 ύπτιο, 20η 50 ελεύθερο
Μαχιά Ιόλη10 ετών8η 200 ελεύθερο, 11η 100 ύπτιο
Μπατζίνας Αντώνιος11 ετών2ος (αργυρό μετάλλιο) 100 πεταλούδα, 4ος 50 πεταλούδα, 9ος 100 ελεύθερο
Μπολορίζος Αθανάσιος11 ετών11ος 50 ύπτιο, 9ος 50 ελεύθερο και 10ος 100 ύπτιο
Μπουρουτζήκα Μαρία10 ετών7η 100 πρόσθιο, 16η 50 ελεύθερο
Νταουτά Δανάη10 ετών8η 50 ύπτιο, 10η 100 ύπτιο
Ντίκα Σπυριδούλα9 ετών1η (χρυσό μετάλλιο) 50 ΥΠΤΙΟ, 1η (χρυσό μετάλλιο) 50 πρόσθιο
Ντόβα Παρασκευή9 ετών19η 50 ύπτιο, 31η 50 ελεύθερο
Ντόβας Βασίλειος 9 ετών25ος 50 ύπτιο, 36ος 50 ελεύθερο
Ντόβολος Ορέστης 11 ετών 10ος 200 πρόσθιο, 14ος 100 πρόσθιο, 23ος 50 ελεύθερο
Οικονόμου Αικατερίνη11 ετών2η (αργυρό μετάλλιο) 50 ύπτιο, 6η 100 ύπτιο, 6η 200 ύπτιο
Οικονόμου Γεωργία11 ετών2η (αργυρό μετάλλιο ) 200 πρόσθιο, 3η (χάλκινο μετάλλιο) 50 πρόσθιο, 4η 100 πρόσθιο
Παπανικολάου Ασπασία12 ετών7η 100 πρόσθιο, 10η 200 πρόσθιο
Πάσχου Δανάη10 ετών15η 50 ύπτιο, 25η 50 ελεύθερο
Πρίντζιου Ερμιονη12 ετών2η (αργυρό μετάλλιο) 50 ύπτιο, 2η (αργυρό μετάλλιο) 200 ύπτιο, 4η 100 ύπτιο και
Ταρλαντέζος Κωνσταντίνος11 ετών9ος 50 πεταλούδα, 13ος 50  ελεύθερο, 16ος 100 ελεύθερο
Ταρλαντέζος Νικόλαος9 ετών19ος 50 ύπτιο, 35ος 50 ελεύθερο
Τζέλλα Άννα10 ετών18η 50 ύπτιο, 28η 50 ελεύθερο
Τσατσαρώνη Παναγιώτα11 ετών9η 100 πρόσθιο, 9η 200 πρόσθιο, 9η 50 πρόσθιο
Τσέλιου Αλεξάνδρα10 ετών13η 50 ύπτιο, 18η 50 ελεύθερο
Τσέλιου Ευθυμία 12 ετών15η 50 ύπτιο, 17η 100 ύπτιο
Τσουκνίδα Σοφία12 ετών4η 50 ύπτιο, 8η 100 μ. ύπτιο, 11η 100 ελεύθερο
Φιλίππου Παναγιώτα12 ετών1η (χρυσό μετάλλιο) 100 πεταλούδα,2η (αργυρό μετάλλιο) 50 πεταλούδα,  8η 100 ελεύθερο
Χαλιαμάλιας Μάριος11 ετών4ος 200 ελεύθερο, 4ος 400 ελεύθερο, 7ος 200 Μικτή Ατομική

 

Ομαδικά αγωνίσματα (σκυτάλες)

4Χ50 ελεύθερο Κορίτσια 9 ετών (ΒΑΣΙΛΟΥ ΝΕΦΕΛΗ- ΝΤΟΒΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ -ΑΝΔΡΙΑΝΟΠΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ -ΝΤΙΚΑ ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ) 5η θέση

4Χ50 ελεύθερο Κορίτσια 10 ετών (ΜΑΧΙΑ ΙΟΛΗ-ΜΠΟΥΡΟΥΤΖΗΚΑ ΜΑΡΙΑ – ΔΙΑΜΑΝΤΗ ΙΩΑΝΝΑ – ΝΤΑΟΥΤΑ ΔΑΝΑΗ ΠΕΛΑΓΙΑ) 10η θέση

4Χ50 ελεύθερο Κορίτσια 11 ετών (ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ -ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΖΩΗ – ΤΣΑΤΣΑΡΩΝΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ – ΔΙΑΜΑΝΤΗ ΜΑΡΙΑ) 6η θέση

4Χ50 ελεύθερο Κορίτσια 12 ετών (ΤΣΟΥΚΝΙΔΑ ΣΟΦΙΑ – ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΑΣΠΑΣΙΑ -ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑΝΑ – ΦΙΛΙΠΠΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ) 8η θέση

4Χ50 Ελεύθερο Αγόρια 9 ετών (ΤΑΡΛΑΝΤΕΖΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ – ΝΤΟΒΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ-ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ- ΚΑΤΣΙΑΒΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ) 8η θέση

4Χ50 ελεύθερο Αγόρια 11 ετών (ΜΠΟΛΟΡΙΖΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ – ΧΑΛΙΑΜΑΛΙΑΣ ΜΑΡΙΟΣ ΧΡΥΣΟΣΤ -ΑΝΔΡΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ – ΜΠΑΤΖΙΝΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ)  4η θέση

4Χ50 Μικτή Ομαδική Κορίτσια 11 ετών (ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ -ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΖΩΗ – ΤΣΑΤΣΑΡΩΝΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ – ΔΙΑΜΑΝΤΗ ΜΑΡΙΑ) 4η θέση

4Χ50 Μικτή Ομαδική Αγόρια 11 ετών (ΑΝΔΡΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ -ΜΠΑΤΖΙΝΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ – ΧΑΛΙΑΜΑΛΙΑΣ ΜΑΡΙΟΣ -ΤΑΡΛΑΝΤΕΖΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ) 6η θέση

Οι ομάδες μας, πιστές στις αρχές του αθλητισμού και της παιδαγωγικής προσέγγισης των παιδιών, επενδύουν όλα αυτά τα χρόνια στην σωστή εκμάθηση της κολύμβησης, στην προαγωγή των ιδεών του αθλητισμού και στην καλλιέργεια του πνεύματος της άμιλλας και οι προσπάθειά μας ήδη αποδίδει καρπούς.  Ο μεγάλος αριθμός των αθλητών μας, ο ενθουσιασμός, ο αγωνιστικός τους παλμός κατά την διάρκεια των αγώνων και η παιδική τους αθωότητα χωρίς ανταγωνισμούς μας γεμίζει ικανοποίηση και επιβεβαιώνει το όραμά μας για το άθλημα της κολύμβησης.

Το Δ.Σ. των ομάδων και ο Πρόεδρος Δημήτριος Γκούγκλιας συγχαίρει τους αθλητές για τις επιδόσεις  τους, τους προπονητές της προαγωνιστικής ομάδας Κώστα Γκαρνάκη και Αλέξανδρο Παπουτσή για το έργο τους και τους γονείς,  που βρίσκονται αρωγοί και στήριγμα στα παιδιά και  την ομάδα.

 

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΑ-ΔΡΟΣΕΙΑ 2024 : 20 ΜΕΤΑΛΛΙΑ- ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ

Το Σάββατο 18/5/2024 συμμετείχαν η προαγωνιστική ομάδα με 15 αθλητές και αθλήτριες και οι κατηγορίες…

Διεθνής κολυμβητική συνάντηση ΙΒΑΝΩΦΕΙΑ 2024

Έξι αθλητές και αθλήτριες της Α.Κ. Α.Κ με την προπονήτριά τους κ. Ευγενία Δρόσου συμμετείχαν…

1st SPRINT Finswimming AKAdemy Cup

  Με απόλυτη επιτυχία στέφθηκαν οι πρώτοι αγώνες τεχνικής κολύμβησης 25άρας πισίνας στην Ελλάδα που…