Το τμήμα κολύμβησης της Αναγέννησης Λαμίας, ο Ν.Α.Ο. Λαμίας και η Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας συνδιοργάνωσαν την Κυριακή 10 Απριλίου στο ανακαινισμένο Δημοτικό Κολυμβητήριο Λαμίας αγώνες κολύμβησης με την επωνυμία «3ο Swimming cup Lamia 2022». Παράλληλα με το πρόγραμμα της προαγωνιστικής κατηγορίας η διοργάνωση συμπεριέλαβε δύο αγωνίσματα, 25μ. ελεύθερο και 25μ. ύπτιο, για αρχάριους αθλητές 7 και 8 ετών.
Οι αγώνες αρχάριων, πολύ σημαντικοί στις ηλικίες αυτές, γεμίζουν χαρά και αυτοπεποίθηση τους μικρούς αθλητές, τους βοηθούν να καταλάβουν ότι στόχος δεν είναι μόνο η διάκριση αλλά η αγάπη για τον αθλητισμό και η συμμετοχή.
Δέκα αθλητές και αθλήτριες του τμήματος των ακαδημιών της Α.Κ.Α.Κ συνοδευόμενοι από την προπονήτριά τους κ. Ευγενία Δρόσου συμμετείχαν στην πρώτη τους επίσημη αγωνιστική αποστολή «εκτός έδρας» βάζοντας τα θεμέλια μιας, όπως όλοι τους ευχόμαστε, μακράς και ενδιαφέρουσας κολυμβητικής διαδρομής.