Έξι αθλητές και αθλήτριες της Α.Κ. Α.Κ με την προπονήτριά τους κ. Ευγενία Δρόσου συμμετείχαν στις 22-24/3 στους Διεθνείς Αγώνες Κολύμβησης , τα «ΙΒΑΝΩΦΕΙΑ» που διοργανώνει ο N.Γ.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ σε συνεργασία με την Περιφερειακή Επιτροπή Κολύμβησης Κεντρικής & Δυτικής Μακεδονίας, υπό την αιγίδα της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας Ελλάδος.
Οι αγώνες είναι αφιερωμένοι στη μνήμη του ήρωα κολυμβητή του Συλλόγου, Γεώργιου Ιβάνωφ Σαινόβιτς, του οποίου η ηρωϊκή ζωή αποτελεί παράδειγμα για τους νέους (http://el.wikipedia.org/wiki/Γεώργιος_Ιβάνοφ)
Στους αγώνες συνολικά έλαβαν μέρος 715 κολυμβητές/τριες και 44 ομάδες από πέντε διαφορετικές χώρες, εκπροσωπώντας, εκτός από την Ελλάδα, την Μολδαβία, την Ρουμανία, την Κύπρο και την Βόρεια Μακεδονία.
Οι Διεθνείς Κολυμβητικοί Αγώνες «Ιβανώφεια» ξεκίνησαν το 1953. Συνεχίστηκαν για πολλά χρόνια όπου και σταμάτησαν. Αναβιώθηκαν το 2019 και πραγματοποιούνται εξ ολοκλήρου με πρωτοβουλία του Γ.Σ. Ηρακλής.
Σε αυτή την κορυφαία αθλητική διοργάνωση οι αθλητές της ΑΚΑΚ κατάφεραν εξαιρετικές επιδόσεις με τους περισσότερους να καταφέρνουν να συμμετέχουν στον τελικό και να κατακτούν θέσεις στο βάθρο με τέσσερα συνολικά μετάλλια, δύο χρυσά και δύο αργυρά.
Θερμά Συγχαρητήρια στους αθλητές και την προπονήτριά τους!
ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΙ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ:
Γεωργία Οικονόμου (κατηγ. Κορασίδα γεν. 2009) 2η (αργυρό μετάλλιο) στα 100 μ. πρόσθιο, 5η στα 200 μ. ΜΑ και 9η στα 50μ. ελεύθερο
Λάμπρος Τσακάλης (κατ. Παμπαίδων Α-γεν. 2010) 1ος (χρυσό μετάλλιο) στα 100μ. πεταλούδα, 1ος (χρυσό μετάλλιο) στα 200μ. Μ. Α και 6ος στα 50μ. ύπτιο
Ανδρέας Μαντές (κατ. Παμπαίδων Β-γεν. 2011) 2ος (αργυρό μετάλλιο) στα 50μ. ελεύθερο και 5ος στα 200 ελεύθερο
Σπυριδούλα Ντίκα (κατ. Παγκορασίδων Β-γεν. 2011) 4η στα 100μ. πρόσθιο, 34η στα 50μ. ελεύθερο και 15η στα 200μ. Μ.Α
Αρετή Σακελλαρίου (κατ. Παγκορασίδων Β- γεν. 2011) 7η στα 100μ. πεταλούδα, 6ης στα 200μ. Μ.Α και 13η στα 50μ. ελεύθερο
Μαρία Τονιάν (κατη. Παγκορασίδων Α -γεν. 2010) 7η στα 400μ. Μ.Α, 24η στα 200μ. ΜΑ και 13η στα 100 μ. πεταλούδα