Εξαιρετικές επιδόσεις της προαγωνιστικής ομάδας της Α.Κ.Α.Κ. στο “3ο Κύπελλο Ν.Ο.Β.Α.”

Το Σαββατοκύριακο 21 και 22 Μαΐου η προαγωνιστική ομάδα της Αθλητικής Κολυμβητικής Ακαδημίας Καρδίτσας (Α.Κ.Α.Κ.) συμμετείχε στο 3ο  Κύπελλο ΝΟΒ-Α, που πραγματοποιήθηκε στο  Κολυμβητήριο του Ε.Α.Κ. «ΙΑΣΩΝ ΖΗΡΓΑΝΟΣ» στο Βόλο και συμπίπτει με την επέτειο των 90 χρόνων λειτουργίας του διοργανωτή συλλόγου.

Οι αγώνες με την πρωτοφανή συμμετοχή 800 αθλητών και αθλητριών σε αγωνιστική και προαγωνιστική κατηγορία, παρουσία 30 σωματείων από όλη την Ελλάδα, ένα σωματείο από την Κύπρο και υψηλότατο επίπεδο ανταγωνισμού, στέφτηκαν με απόλυτη επιτυχία για τους αθλητές και της αθλήτριες της Α.Κ.Α.Κ., οι οποίοι σημείωσαν εξαιρετικές επιδόσεις, ατομικά ρεκόρ και κατέκτησαν έξι (6) μετάλλια.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των αθλητών – αθλητριών:

ΑΤΟΜΙΚΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ:

Αγόρια 9 ετών

  • Κωνσταντίνος Παπαγεωργίου: 5ος στα 50μ. ελεύθερο και 5ος στα 100μ. ελεύθερο.
  • Ηλίας Παναγιώτης Θάνος: 20ος στα 100μ. ελεύθερο και 34ος στα 50μ. ελεύθερο.
  • Αλέξανδρος Δημακόπουλος: 19ος στα 100 μ. ελεύθερο και 28ος στα 50μ. ελεύθερο.

Κορίτσια 9 ετών

  • Ευαγγελία Τσουκνίδα: 22η στα 100μ. ελεύθερο και 34η στα 50μ. ελεύθερο.
  • Κωνσταντίνα Αργυρίου: 18η στα 50μ. πρόσθιο και 40η στα 50μ. ελεύθερο.
  • Βασιλική Ντίκα: 6η στα 50μ. ύπτιο.
  • Μαρκέλλα Ελένη Χόντου: 20η στα 50μ. πρόσθιο και 39η στα 50μ. ελεύθερο.
  • Όλγα Τσίτου: 9η στα 50μ.πεταλούδα και 18η στα 50μ. ύπτιο.
  • Μελίνα Σιατήρα: 21 στα 100μ. ελεύθερο και 22η στα 50μ. ελεύθερο.
  • Δήμητρα Ρουμελιώτη: 7η στα 50μ. πρόσθιο και 38η στα 50μ ελεύθερο.

Αγόρια 10 ετών

  • Βάιος Καρράς: 5ος στα 50μ. ύπτιο και 11ος στα 50 μ. ελεύθερο.

Κορίτσια 10 ετών

  • Βασιλική-Ζωή Οικονόμου: 2η (αργυρό μετάλλιο) στα 50μ. πρόσθιο, 3η (αργυρό μετάλλιο) στα 200 μ. ΜΑ, και 4η στα 100μ πρόσθιο.
  • Αγγελίνα Δημακοπούλου: 1η (χρυσό μετάλλιο) στα 50μ πεταλούδα, 3η (χαλκινο μετάλλιο) στα 200μ. ελεύθερο, 8η στα 100μ. ελεύθερο.
  • Ειρήνη Κωστοπούλου: 16η στα 50μ. πεταλούδα και 20η στα 50μ. ελεύθερο.
  • Βασιλική Χατζή: 17η στα 50μ. πεταλούδα, 24η στα 50μ. ελεύθερο και 32η στα 100μ. ελεύθερο.
  • Γεωργία Συλεούνη: 7η στα 200μ. ελεύθερο, 11η στα 50μ. πεταλούδα και 12η στα 100μ. ελεύθερο.
  • Ερμιόνη Μπουτζώνα: 31η στα 100μ. ελεύθερο.
  • Ευαγγελία Τζέλλου: 37η στα 100μ. ελεύθερο.

Αγόρια 11 ετών

  • Ελευθέριος Πλακιάς: 14ος στα 50μ. ελεύθερο, 15ος στα 100μ. ύπτιο και 19ος στα 100μ. ελεύθερο.
  • Νικόλαος Ταρλαντέζος: 12ος στα 50μ. πεταλούδα, 16ος στα 100μ. ελεύθερο και 20ος στα 50μ. ελεύθερο.
  • Δημήτριος Τζέμος: 14ος στα 200μ. ελεύθερο, 14ος στα 50μ. ύπτιο και 19ος στα 50μ. ελεύθερο.
  • Βασίλειος Ντόβας: 15ος στα 50μ. ύπτιο, 22ος στα 100μ. ελεύθερο και 28ος στα 50μ. ελεύθερο.
  • Παναγιώτης Τάντος: 17ος στα 50μ. ύπτιο και 31ος στα 50μ. ελεύθερο.
  • Ορφέας Χόντος: 19ος στα 50μ πρόσθιο και 32ος στα 50μ. ελεύθερο.
  • Δημήτριος Μάριος Κλησιάρης: 16ος στα 100μ ύπτιο.
  • Κωνσταντίνος Δημακόπουλος: 7ος στα 200μ. ύπτιο, 9ος στα 50μ. ύπτιο και 11ος στα 100μ ύπτιο.

Κορίτσια 11 ετών

  • Σπυριδούλα Ντίκα:  2η (αργυρό μετάλλιο) στα 50μ. ύπτιο και 3η (χάλκινο μετάλλιο) στα 100μ. πρόσθιο.
  • Αναστασία Καβάλα: 13η στα 50μ. πρόσθιο, 14η στα 50μ. ύπτιο και 18η στα 100μ. πρόσθιο.
  • Νεφέλη Βασιλού: 5η στα 200μ. Μ.Α.,  8η στα 50μ. πεταλούδα και 10η στα 100μ. πρόσθιο.
  • Παρασκευή Πολυξένη Ντόβα: 15η στα 50μ. ύπτιο, 19η στα 100μ. ύπτιο και 25η στα 50 ελεύθερο.
  • Στεφανία Ζαχαρή: 14η στα 50μ. πεταλούδα, 17η στα 50μ. ύπτιο και 21η στα 100μ. ύπτιο.
  • Αφροδίτη Σωτηροπούλου: 11η στα 200μ. ελεύθερο, 22η στα 50μ. ύπτιο και 24η στα 100 ελεύθερο.
  • Ματθίλντη Σοφία Τζέμου: 11η στα 50μ. πρόσθιο, 16η στα 100μ. πρόσθιο και 24η στα 50 ελεύθερο.
  • Κωνσταντίνα Ζαβλάρη: 12η στα 50μ. πεταλούδα, 14η στα 50 ελεύθερο και 16η στα 100μ. ύπτιο.
  • Γεωργία Ανδριανοπούλου: 13η στα 50μ. πεταλούδα και 25η στα 100 ελεύθερο.

Κορίτσια 12 ετών

  • Ιωάννα Διαμαντή: 9η στα 50μ. πεταλούδα και 19η στα 100μ. ελεύθερο.

ΟΜΑΔΙΚΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ:

  • Κορίτσια 9 ετών : Βασιλική Ντίκα, Κωνσταντίνα Αργυρίου, Όλγα Τσίτου, Ευαγγελία Τσουκνίδα 7η θέση στα 4Χ50 Μικτή Ομαδική.
  • Κορίτσια 10 ετών: Ειρήνη Κωστοπούλου, Βασιλική Ζωή Οικονόμου, Αγγελινα Δημακοπούλου, Γεωργία Συλεούνη, 4η θέση στα 4Χ50 Μικτή Ομαδική.
  • Κορίτσια 11 ετών: Κωνσταντίνα Ζαβλάρη, Σπυριδουλα Ντίκα, Νεφέλη Βασιλού, Παρασκευή Ντόβα , 4η θέση στα 4Χ50 Μικτή Ομαδική.
  • Αγόρια 11 ετών: Κωνσταντίνος Δημακόπουλος, Δημήτριος Τζέμους, Νικόλαος Ταρλαντέζος, Ελευθέριος Πλακιάς, 7η Θέση στα 4Χ50 Μικτή Ομαδική.
  • Αγόρια – Κορίτσια 11 ετών: Βασίλειος Ντόβας, Δημήτριος Τζέμος, Αφροδίτη Σωτηροπούλου, Ματθίλντη Τζέμου, 11η Θέση στα 4Χ50 ελεύθερο Mixed.
  • Αγόρια – Κορίτσια 9 ετών: Μαρκέλλα Χόντου, Μελίνα Σιατήρα, Κωνσταντίνος Παπαγεωργίου Αλέξανδρος Δημακόπουλος, 8η Θέση στα 4Χ50 ελεύθερο Mixed.

Ο Πρόεδρος της Α.Κ.Α.Κ. Δημήτριος Γκούγκλιας και το Διοικητικό Συμβούλιο συγχαίρουν τους αθλητές και τις αθλήτριες, την προπονήτρια και τον προπονητή της προαγωνιστικής ομάδας Νατάσα Θώδη και Κώστα Γκαρνάκη για τις επιτυχίες και εύχονται στους αθλητές- αθλήτριες υγεία και πρόοδο.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

28 μετάλλια για την αγωνιστική ομάδα της Α.Κ.Α.Κ. στα “28α Ιπποκράτεια”

Με αμείωτο ρυθμό συνεχίζει η αγωνιστική ομάδα της Αθλητικής Κολυμβητικής Ακαδημίας Καρδίτσας (Α.Κ.Α.Κ.) την πορεία…

Μετάλλια και εξαιρετικές επιδόσεις για την αγωνιστική ομαδα της Α.Κ.Α.Κ. στο “3ο Κύπελλο Ν.Ο.Β.Α”

Στη συνέχεια των αγωνιστικών υποχρεώσεων του δεύτερου μισού της κολυμβητικής χρονιάς η αγωνιστική ομάδα της…

Η Καρδίτσα στο Spetsathlon 2022

Με 21 αθλητές-αθλήτριες συμμετείχε η Αθλητική Κολυμβητική Ακαδημία Καρδίτσας (Α.Κ.Α.Κ.) με το TRIATHLON STARS υπό…