18 μετάλλια για την Α.Κ.Α.Κ. στην “1η Νηρεάδα 2022”

Ήταν η καλύτερη αρχή για τη νέα χρονιά!!! 18 μετάλλια για τους αθλητές – αθλήτριες της προαγωνιστικής ομάδας της Αθλητικής Κολυμβητικής Ακαδημίας Καρδίτσας (Α.Κ.Α.Κ.) έφερε η νέα χρονιά στην “1η Νηρεάδα 2022” που διεξήχθη το Σάββατο 05 Φεβρουαρίου 2022, στο κλειστό κολυμβητήριο Καρδίτσας.

Στους αγώνες συμμετείχαν 34 αθλητές και αθλήτριες και κατάφεραν να συγκεντρώσουν 18 μετάλλια (4 χρυσά, 8 αργυρά και 6 χάλκινα), να λάβουν σημαντικές θέσεις στις 8άδες και να μειώσουν τους ατομικούς τους χρόνους. Συνολικά στους αγώνες έλαβαν μέρος περίπου 300 αθλητές και αθλήτριες από συλλόγους της Θεσσαλίας, της Στερεάς Ελλάδας και της Μακεδονίας.

Αναλυτικά οι αθλητές, σημείωσαν τις ακόλουθες επιδόσεις:

ΑΤΟΜΙΚΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ

  • Ανδριανοπούλου Γεωργία, αργυρό μετάλλιο στα 100μ. πεταλούδα 10η θέση στα 50μ. πρόσθιο και 11η θέση στα 100μ. ελεύθερο, κορίτσια 11 ετών.
  • Αργυρίου Κωνσταντίνα, 9η θέση στα 50μ. πρόσθιο και 16η θέση στα 50μ. ύπτιο, κορίτσια 9 ετών.
  • Βασιλού Νεφέλη, χάλκινο μετάλλιο στα 200μ. μικτή ατομική, 5η θέση στα 200μ. πρόσθιο και 6η θέση στα 50μ. πρόσθιο, κορίτσια 11 ετών.
  • Δημακόπουλος Αλέξανδρος, χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. ελεύθερο και 5η θέση στα 50μ. ελεύθερο, αγόρια 9 ετών.
  • Δημακόπουλος Κωνσταντίνος, 4η θέση στα 200μ. ύπτιο, 5η θέση στα 100μ. ύπτιο και 7η θέση στα 50μ. ύπτιο, αγόρια 11 ετών.
  • Δημακοπούλου Αγγελίνα, χρυσό μετάλλιο στα 50μ. πεταλούδα και αργυρό μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο, κορίτσια 10 ετών.
  • Διαμαντή Ιωάννα, χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. πεταλούδα, 4η θέση στα 50μ. πεταλούδα και 6η θέση στα 200μ. μικτή ατομική, κορίτσια 12 ετών.
  • Ζαβλάρη Κωνσταντίνα, 7η θέση στα 50μ. ύπτιο, 9η θέση στα 100μ. ελεύθερο και 11η θέση στα 50μ. ελεύθερο, κορίτσια 11 ετών.
  • Ζησοπούλου Αλεξάνδρα, 17η θέση στα 50μ. ελεύθερο και 18η θέση στα 50μ. ύπτιο, κορίτσια 10 ετών.
  • Ζησοπούλου Μυρτώ, 13η θέση στα 50μ. ύπτιο και 18η θέση στα 50μ. ελεύθερο, κορίτσια 10 ετών.
  • Καρράς Βάιος, 5η θέση στα 50μ. ύπτιο και 7η θέση στα 100μ. ύπτιο, αγόρια 10 ετών.
  • Κάσα Ναταλία, 4η θέση στα 50μ. ελεύθερο και 15η θέση στα 100μ. ελεύθερο, κορίτσια 12 ετών.
  • Κλησιάρης Δημήτριος – Μάριος, 11η θέση στα 100μ. ελεύθερο και 12η θέση στα 50μ. ύπτιο, αγόρια 11 ετών.
  • Κωστοπούλου Ειρήνη, 4η θέση στα 50μ. ύπτιο και 7η θέση στα 50μ. ελεύθερο, κορίτσια 10 ετών.
  • Ντίκα Βασιλική, χρυσό μετάλλιο στα 50μ. πρόσθιο και 4η θέση στα 50μ. ύπτιο, κορίτσια 9 ετών.
  • Ντίκα Σπυριδούλα, χρυσό μετάλλιο στα 50μ. πρόσθιο, αργυρό μετάλλιο στα 100μ. πρόσθιο και χάλκινο μετάλλιο στα 200μ. πρόσθιο, κορίτσια 11 ετών.
  • Ντόβα Παρασκευή – Πολυξένη, 15η θέση στα 50μ. ύπτιο και 15η θέση στα 50μ. ελεύθερο, κορίτσια 11 ετών.
  • Ντόβας Βασίλειος, 10η θέση στα 50μ. ελεύθερο, 10η θέση στα 100μ. ελεύθερο και 16η θέση στα 50μ. ύπτιο, αγόρια 11 ετών.
  • Οικονόμου Βασιλική-Ζωή, χρυσό μετάλλιο στα 50μ. πρόσθιο και αργυρό μετάλλιο στα 200μ. μικτή ατομική, κορίτσια 10 ετών.
  • Παναγιώτου Αλεξάνδρα, 7η θέση στα 50μ. ελεύθερο, 7η θέση στα 100μ. ελεύθερο και 12η θέση στα 50μ. ύπτιο, κορίτσια 11 ετών.
  • Παπαγεωργίου Κωνσταντίνος, χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο, αγόρια 9 ετών.
  • Πλακιά Κωνσταντίνα, 18η θέση στα 50μ. ύπτιο και 25η θέση στα 50μ. ελεύθερο, κορίτσια 10 ετών.
  • Ρουμελιώτη Δήμητρα, 8η θέση στα 50μ. πρόσθιο και 13η θέση στα 50μ. ύπτιο, κορίτσια 10 ετών.
  • Σανιδά Κλειώ, 16η θέση στα 50μ. ύπτιο και 23η θέση στα 50μ. ελεύθερο, κορίτσια 10 ετών.
  • Συλεούνη Γεωργία, 4η θέση στα 50μ. πεταλούδα και 6η θέση στα 100μ. ύπτιο, κορίτσια 10 ετών.
  • Σωτηροπούλου Αφροδίτη, χάλκινο μετάλλιο στα 200μ. ελεύθερο, 17η θέση στα 50μ. ύπτιο και 20η θέση στα 50μ. ελεύθερο, κορίτσια 11 ετών.
  • Τάντος Παναγιώτης, 15η θέση στα 50μ. ύπτιο και 20η θέση στα 50μ. ελεύθερο, αγόρια 11 ετών.
  • Ταρλαντέζος Νικόλαος, 9η θέση στα 50μ. ελεύθερο, αγόρια 11 ετών.
  • Τζέλλου Ευαγγελία, 17η θέση στα 50μ. ύπτιο και 24η θέση στα 50μ. ελεύθερο, κορίτσια 10 ετών.
  • Τσατσαρώνη Αικατερίνη, 8η θέση στα 50μ. πρόσθιο και 15η θέση στα 50μ. ύπτιο, κορίτσια 10 ετών.
  • Τσίτου Όλγα, 11η θέση στα 50μ. ύπτιο, κορίτσια 9 ετών.
  • Τσουκαλάς Χρήστος, 11η θέση στα 50μ. ελεύθερο και 16η θέση στα 50μ. ύπτιο, αγόρια 10 ετών.
  • Τσουκνίδα Ευαγγελία, 12η θέση στα 50μ. ύπτιο και 18η θέση στα 50μ. ελεύθερο, κορίτσια 9 ετών.
  • Χατζή Βασιλική, 5η θέση στα 100μ. ελεύθερο και 15η θέση στα 50μ. ελεύθερο, κορίτσια 10 ετών.

ΟΜΑΔΙΚΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ

  • Αργυρό μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 4Χ50μ. ελεύθερο κορίτσια 10 ετών με τις (Συλεούνη Γεωργία, Δημακοπούλου Αγγελίνα, Οικονόμου Βασιλική-Ζωή, Χατζή Βασιλική).
  • Αργυρό μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 4Χ50μ. μικτή ομαδική κορίτσια 10 ετών με τις (Συλεούνη Γεωργία, Οικονόμου Βασιλική-Ζωή, Δημακοπούλου Αγγελίνα, Χατζή Βασιλική).
  • Αργυρό μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 4Χ50μ. ελεύθερο κορίτσια 11 ετών με τις (Ντόβα Παρασκευή-Πολυξένη, Βασιλού Νεφέλη, Ντίκα Σπυριδούλα, Παναγιώτου Αλεξάνδρα).
  • Αργυρό μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 4Χ50μ. μικτή ομαδική κορίτσια 11 ετών με τις (Ντίκα Σπυριδούλα, Βασιλού Νεφέλη, Ντόβα Παρασκευή-Πολυξένη, Ζαβλάρη Κωνσταντίνα).

Ο Πρόεδρος και το Διοικητικό Συμβούλιο συγχαίρουν τους αθλητές και τις αθλήτριες, τους προπονητές της προαγωνιστικής ομάδας Κώστα Γκαρνάκη και Λευτέρη Ντελή και τις προπονήτριες της αγωνιστικής ομάδας Ευγενία Δρόσου και Νατάσα Θώδη για τις επιτυχίες και εύχονται στους αθλητές- αθλήτριες υγεία, πρόοδο και «γρήγορες κούρσες» την νέα χρονιά. Οι επιτυχίες έρχονται με καθημερινή και εντατική προπόνηση μέσα από σύγχρονες παιδαγωγικές μεθόδους.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

Διεθνής κολυμβητική συνάντηση ΙΒΑΝΩΦΕΙΑ 2024

Έξι αθλητές και αθλήτριες της Α.Κ. Α.Κ με την προπονήτριά τους κ. Ευγενία Δρόσου συμμετείχαν…

1st SPRINT Finswimming AKAdemy Cup

  Με απόλυτη επιτυχία στέφθηκαν οι πρώτοι αγώνες τεχνικής κολύμβησης 25άρας πισίνας στην Ελλάδα που…

Πανελλήνιοι Χειμερινοί Αγώνες Τεχνικής Κολύμβησης – Ιωαννινα 8-11/2/2024

Με 20 αθλητές και αθλήτριες συνοδευόμενους από την προπονήτριά τους κ. Νατάσα Θώδη συμμετείχε το…