Εξαιρετική παρουσία και μετάλλια στους Χειμερινούς Αγώνες Κολύμβησης Βορείου Ελλάδας

Εξαιρετική παρουσία και μετάλλια στους Χειμερινούς Αγώνες Κολύμβησης Βορείου Ελλάδας

Εξαιρετική ήταν η παρουσία της Αθλητικής Κολυμβητικής Ακαδημίας Καρδίτσας (Α.Κ.Α.Κ.) & του ΑΣΚ Ολυμπιακός στους Χειμερινούς Αγώνες Κολύμβησης Βορείου Ελλάδας που πραγματοποιήθηκαν από την Παρασκευή (17/2) έως και την Κυριακή (19/2) στο κολυμβητήριο της Καβάλας με τη συμμετοχή 675 αθλητών και αθλητριών από 54 Σωματεία.

Η Καρδιτσιώτες αθλητές και αθλήτριες της ομάδας μας κατέκτησαν συνολικά οκτώ (8) μετάλλια, ένα (1) χρυσό, τέσσερα (4) αργυρά και τρία (3) χάλκινα, γεγονός που προκάλεσε μεγάλη ικανοποίηση στις προπονήτριες Νατάσα Θώδη και Ευγενία Δρόσου που είδαν όλους τους κολυμβητές και τις κολυμβήτριές τους να βελτιώνουν τις ατομικές τους επιδόσεις και να μοιράζουν πολλές υποσχέσεις ενόψει της συνέχειας. Κρίνοντας τα αποτελέσματα, γίνεται αντιληπτό  ότι η ομάδα μας “φλέρταρε” με την επιτυχία καθώς είχε 4ες και 5ες θέσεις, που σημαίνει ότι ουσιαστικά τα μετάλλια χάθηκαν στις λεπτομέρειες.

Είχε πάρα πολλά χρόνια η καρδιτσιώτικη κολύμβηση να δει τέτοια συγκομιδή μεταλλίων γεγονός που αποδεικνύει περίτρανα για ακόμη μία φορά ότι η κολυμβητική συνεργασία της Α.Κ.Α.Κ. & του ΑΣΚ Ολυμπιακός βρίσκεται στο σωστό δρόμο. Η προπονητική μας ομάδα είναι πλαισιωμένη από αθλητές και αθλήτριες του συλλόγου, που ανέβασαν τον πήχη των προσδοκιών και των επιτυχιών ψηλά.

Η Α.Κ.Α.Κ. & ο ΑΣΚ Ολυμπιακός είναι ο μοναδικός εκπρόσωπος της Καρδίτσας σε αγώνες υψηλού επιπέδου που έχει αγωνιστικό σχεδιασμό και εξειδικευμένη στην κολύμβηση προπονητική ομάδα.

Οι αθλητές και αθλήτριες  που διακρίθηκαν είναι :

  • ΔΑΝΙΗΛ ΚΥΡΙΑΚΗ-ΧΡΥΣΗ: 23η θέση στα 50μ. ελεύθερο, 25η θέση στα 50μ. πεταλούδα και 33η θέση στα 100μ. ύπτιο.
  • ΖΑΡΚΑΔΟΥΛΑ ΑΡΤΕΜΙΣ: 4η θέση στα 200μ. ύπτιο, 5η θέση στα 400μ. Μ.Α. και 7η θέση στα 100μ. ύπτιο.
  • ΤΣΑΠΡΑΖΗ ΕΙΡΗΝΗ-ΑΓΟΡΙΤΣΑ: Χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο, 5η θέση στα 100μ. ελεύθερο και 8η θέση στα 50μ. ύπτιο.
  • ΤΣΙΑΝΤΑ ΓΕΩΡΓΙΑ: 4η θέση στα 200μ. Μ.Α., 6η θέση στα 200μ. πεταλούδα και 10η θέση στα 50μ. πρόσθιο.
  • ΤΣΙΑΠΕΡΑ ΜΑΡΙΑ: 19η θέση στα 50μ. πεταλούδα.
  • ΤΣΙΑΠΕΡΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ: Αργυρό μετάλλιο στα 100μ. ύπτιο, αργυρό μετάλλιο στα 200μ. ύπτιο και 5η θέση στα 50μ. ύπτιο.

Άλλη μία τεράστια επιτυχία

Η αθλήτρια του συλλόγου μας Χριστιάνα Τσιαπέρα στην ηλικία των 13 χρονών “έπιασε” τα όρια συμμετοχής στην κατηγορία OPEN (ανοιχτή κατηγορία) στα 100μ. ύπτιο. Δύο (2) ακόμη όρια κατηγορίας OPEN κατέκτησε και η 17 χρονη αθλήτρια του συλλόγου μας Άρτεμις Ζαρκαδούλα στα 100μ. και στα 200μ. ύπτιο. Η Άρτεμις και η Χριστιάνα θα μας εκπροσωπήσουν στο επερχόμενο πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών.

Επιπρόσθετα, οι παρακάτω αθλητές και αθλήτριες, που προπονούνται με την ομάδα της Αθλητικής Κολυμβητικής Ακαδημίας Καρδίτσας (Α.Κ.Α.Κ.) & του ΑΣΚ Ολυμπιακός και είναι μέλη του συλλόγου, είχαν τις παρακάτω διακρίσεις:

  • ΜΠΛΟΥΦΑΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ (που αγωνίζεται με τα χρώματα των Δελφινιών Πτολεμαΐδας): 8η θέση στα 50μ. πρόσθιο, 14η θέση στα 200μ. πρόσθιο και 27η θέση στα 100μ. πεταλούδα.
  • ΧΑΡΜΠΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ (που αγωνίζεται με τα χρώματα του Άρη Θεσσαλονίκης ): Χρυσό μετάλλιο στα 200μ. Μ.Α., αργυρό μετάλλιο στα 4Χ100μ. ελεύθερο, αργυρό μετάλλιο στα 4Χ100μ. Μ.Ο., χάλκινο μετάλλιο στα 400μ. Μ.Α., χάλκινο μετάλλιο στα 4Χ200μ. ελεύθερο και 5η θέση στα 100μ. ελεύθερο.

Το Διοικητικό Συμβούλιο συγχαίρει θερμά την προπονητική ομάδα, τους αθλητές και τις αθλήτριες του συλλόγου καθώς και τους γονείς οι οποίοι με κάθε τρόπο στηρίζουν τα παιδιά και τις προσπάθειές μας.

H Βαθμολογία των συλλόγων χωρίς να συμπεριληφθεί η βαθμολογία της Χριστίνας Χάρμπα και του Σωτήρη Μπλούφα που αγωνίζονται σε άλλους συλλόγους, είναι:

ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ

Ε-Π-ΠΑΜΠ.Α-ΠΑΜΠ.Β, Ν-Κ-ΠΑΚ.Α-ΠΑΓΚ.Β

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΒΑΘΜΟΙ 8άδας ΧΡΥΣΑ ΑΡΓΥΡΑ ΧΑΛΚΙΝΑ  ΣΥΝΟΛΟ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ
1 ΠΑΟΚ 884,5 24 21 17 62
2 ΑΡΗΣ 664 18 20 15 53
3 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 519 27 5 8 40
4 ΗΡΑΚΛΗΣ 487,5 17 12 12 41
5 ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 450 5 16 10 31
6 ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΣΤΕΡΙΑ 290 10 6 5 21
7 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ 290 5 9 7 21
8 Κ.Ο.ΔΡΑΜΑΣ 254,5 4 8 11 23
9 Ο.Φ.Θ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 232,5 4 8 8 20
10 Κ.Α.ΝΑΟΥΣΑ 205 4 8 8 20
11 Ο.Θ.Α.ΚΑΒΑΛΑΣ 181 4 3 4 11
12 Κ.Α.Ο.ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ 172 4 4 2 10
13 Ν.Ο.ΚΑΒΑΛΑΣ 151 8 4 2 14
14 Ν.Ο.ΛΑΡΙΣΑΣ 124 1 3 4 8
15 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 115 3 2 2 7
16 ΝΗΡΕΑΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 103 3 2 3 8
17 ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 103 2 4 6
18 Κ.Ε.ΚΟΖΑΝΗΣ 97 2 1 3
19 Ν.Ο.ΒΟΛΟΥ ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ 94 2 2 4
20 Ο.Ε.Α.Ν.Α.ΒΟΛΟΥ 93 3 4 7
21 Α.Ε.ΤΡΙΚΑΛΩΝ 79,5 1 1 5 7
22 ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 77 3 2 5
23 Ν.Ο.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 65 2 2
24 Ο.Φ.ΘΑΛΑΣΣΗΣ 58 3 1 4
25 Κ.Σ.ΣΕΡΡΕΣ 2005 55 2 2 4
26 ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 52,5 2 2
27 Α.Κ.Α.ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ- Α.Σ.ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 48 2 1 3
28 ΠΗΓΑΣΟΣ ΗΜΑΘΙΑΣ 46 2 3 5
29 ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 42 1 2 1 4
30 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 37 1 1 2 4
31 Ν.Ε.ΡΟΔΟΠΗΣ 35 1 1
32 Κ.Ο.ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 35
33 ΝΗΡΕΑΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ 26 1 2 3
34 Α.Σ.Ε.ΤΡΙΚΑΛΩΝ 26 1 1 2
35 Ο.Κ.ΝΑΟΥΣΑ 24 2 2
36 ΛΑΡΙΣΑΪΚΟΣ ΤΙΤΑΝΕΣ 21 1 1 2
37 ΝΗΡΕΑΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 19 2 2
38 Ν.Α.Ο.ΚΕΡΚΥΡΑΣ 19 2 2
39 ΝΕΑΠΟΛΗ 18
40 Ο.Υ.Κ.ΒΟΛΟΥ 17 1 1
41 Χ.Α.Ν.ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 13
42 Ν.Ο.ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ 13
43 ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 11
44 ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 7
45 ΑΤΛΑΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 6

 

    

Απάντηση