Kολυμβητική πανδαισία τα “Γαλαγάλεια 2022”

‘Ένα υπέροχο Σαββατοκύριακο κολυμβητικής πανδαισίας είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν όλοι όσοι βρέθηκαν στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Καρδίτσας στα πλαίσια των αγώνων προαγωνιστικών κατηγοριών “ΓΑΛΑΓΑΛΕΙΑ 2022” και αναπτυξιακών κατηγοριών 7-8 χρονών “ΓΑΛΑΓΑΛΕΙΑ junior 2022”, που διοργανώθηκαν για 17η χρονιά από την Αθλητική Κολυμβητική Ακαδημία Καρδίτσας υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Θεσσαλίας και της ΚΟΕ με τον πρόεδρο της Κολυμβητικής ομοσπονδίας κ. Γιαννόπουλο, τον πρόεδρο της Περιφερειακής Επιτροπής Θεσσαλίας κ. Κατσαντώνη, την Περιφερειακή Σύμβουλο κ. Ρογγανάκη, τον πρόεδρο του Εμπορικού Επιμελητηρίου κ. Ζυγογιάννη και τον εκπρόσωπο της Συνεταιριστικής τράπεζας Καρδίτσας κ. Γκρίτζιο να μας τιμούν με την παρουσία τους.

Και παρόλο ότι πέρασαν σχεδόν 3 χρόνια από το τελευταίο σφύριγμα της προηγουμενης διοργάνωσης, ο παλμός, το κέφι, η χαρά, η αγωνιστικότητα ήταν αυτά που η ομάδα της Α.Κ.Α.Κ. ξέρει καλά να προσφέρει στους φιλοξενούμενους και τους θεατές.

Οι συμμετοχές ξεπέρασαν κάθε προσδοκία, καθώς 19 σύλλογοι από τη Θεσσαλία και τη Στερεά Ελλάδα, ακόμα και την Πάτρα, με πάνω από 400 αθλητές έλαβαν μέρος στους αγώνες, ανεβάζοντας το επίπεδο του ανταγωνισμού.

Οι 42 αθλητές του τμήματος της προαγωνιστικής και οι προπονητές τους κ. Κώστας Γκαρνάκης και Λευτέρης Ντελής ήταν βέβαια οι πρωταγωνιστές, για την επιτυχία  όμως της διοργάνωσης εργάστηκαν και φρόντισαν δεκάδες, που δεν είναι άλλοι από τα μέλη του Δ.Σ. της ομάδας, τους προπονητές των τμημάτων, τους κριτές των αγώνων, τους εθελοντές γονείς και φίλους της ομάδας, τους εθελοντές ιατρούς, τα μέλη του Ερυθρού Σταυρού Καρδίτσας και τους μεγαλύτερους αθλητές της αγωνιστικής ομάδας, οι οποίοι με την εμπειρία τους σε αντίστοιχους αγώνες αποτέλεσαν καθοδηγητές των μικρότερων αθλητών.  Όλους τους ευχαριστούμε θερμά αναγνωρίζοντας τον κόπο, το ενδιαφέρον και την αγάπη με την οποία αγκαλιάζουν το σύλλογο και τις δράσεις του. Ευχαριστούμε επίσης το Δήμο Καρδίτσας, τη Διοίκηση του ΔΟΠΑΚ και τους εργαζομένους του Δημοτικού Κολυμβητηρίου Καρδίτσας που δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για την επιτυχία των αγώνων.

Όλα αυτά φυσικά δεν θα ήταν εφικτά χωρίς την πολύτιμη στήριξη των χορηγών των οποίων η προσφορά υλικού, η οικονομική συνεισφορά και κυρίως η ηθική τους στήριξη έδωσαν στους αγώνες την ώθηση για τη μεγάλη αυτή κολυμβητική γιορτή. Ο αθλητικός τουρισμός είναι ένα από τα στοιχήματα της πόλης μας και πρέπει να στηρίζεται.

Οι χορηγοί των αγώνων μας, ήταν:

  • Η Περιφέρεια Θεσσαλίας Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας
  • Το Εμπορικό Επιμελητήριο Καρδίτσας
  • Η Συνεταιριστική Τράπεζα Καρδίτσας
  • Η Εταιρία 3Π.
  • Το μεταλλικό νερό “Θεόνη”.
  • Το super market “LIDL”.
  • Το super market “ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ”.
  • Το κοσμηματοπωλείο “CARATI 24”.
  • Το οινοποιείο “Καραμήτρος Γεώργιος”.
  • Το καφέ “Καρράς”.
  • Το γραφείο ταξιδίων “Ευθυμίου travel”.
  • Η Ασβεστοποιϊα Καρδίτσας Μανάκος Νικόλαος.
  • Το κατάστημα Σπύρος Βλάχος είδη κιγκαλερίας.   

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές-αθλήτριες της προαγωνιστικής ομάδας για την εξαιρετική τους εμφάνιση στους αγώνες, για τη ζωντάνια τους, για την έκδηλη αγάπη τους στο άθλημα της κολύμβησης, τη θερμότητα της υποδοχής τους και τη φιλοξενία τους για τους συναθλητές τους, που επισκέφτηκαν την πόλη μας και συμμετείχαν στους αγώνες. Για άλλη μια φορά τα παιδιά μας δείχνουν το δρόμο της διάπλασης ολοκληρωμένων προσωπικοτήτων μέσω του αθλητισμού, της ευγενούς άμιλλας και της συντροφικότητας.

Συγχαρητήρια τους αξίζουν και για τις κολυμβητικές τους επιδόσεις και τον εκπληκτικό αριθμό των 27 μεταλλίων (6 χρυσά, 12 αργυρά και 9 χάλκινα ).

Αναλυτικά οι επιδόσεις των αθλητών μας:

Αγόρια 9 ετών

Κωνσταντίνος Παπαγεωργίου: 1ος (χρυσό μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο, 1ος (χρυσό μετάλλιο) στα 100μ. ελεύθερο.

Ηλίας Παναγιώτης Θάνος: 26ος στα 50μ. ελεύθερο.

Αλέξανδρος Δημακόπουλος: 2ος (αργυρό μετάλλιο) στα 100μ. ελεύθερο, 7ος στα 50μ. ελεύθερο.

 

Κορίτσια 9 ετών

Ευαγγελία Τσουκνίδα: 8η στα 100μ. ελεύθερο, 24η στα 50μ. ελεύθερο.

Κωνσταντίνα Αργυρίου: 6η στα 50μ. πρόσθιο, 27η στα 50μ. ελεύθερο.

Βασιλική Ντίκα: 4η στα 50μ. ελεύθερο, 4η στα 50μ. πρόσθιο.

Μαρκέλλα Ελένη Χόντου: 8η στα 21 στα 50μ. ελεύθερο, 8η στα 50μ. ύπτιο.

Σμαράγδα Παναγιώτου: 11η στα 50μ. ελεύθερο.

Όλγα Τσίτου: 3η (χάλκινο μετάλλιο) στα 50μ. ύπτιο,  6η στα 50μ. πεταλούδα.

Μελίνα Σιατήρα: 7η στα 50μ. ύπτιο, 13η στα 50μ. ελεύθερο.

Βαϊα Κούρου: 16η στα 50μ. ύπτιο, 29η στα 50μ. ελεύθερο.

 

Αγόρια 10 ετών

Βάιος Καρράς: 3ος (χάλκινο μετάλλιο) στα 50μ ύπτιο, 8ος στα 100μ. ύπτιο, 9ος στα 50μ. ελεύθερο.

Νικόλαος Ζήφκας: 14ος στα 50μ. ελεύθερο, 5ος στα 100μ. ελεύθερο.

Χρήστος Τσουκαλάς: 15ος στα 50μ. ελεύθερο, 7ος στα 100μ. ελεύθερο.

 

Κορίτσια 10 ετών

Βασιλική-Ζωή Οικονόμου: 1η (χρυσό μετάλλιο) στα 50μ. πρόσθιο, 1η (χρυσό μετάλλιο) στα 50μ. πεταλούδα, 2η (αργυρό μετάλλιο) στα 200μ. Μ.Α..

Βασιλική Χατζή: 9η στα 50μ. ύπτιο, 14η στα 50μ. ελεύθερο, 6η στα 200μ. ελεύθερο.

Κλειώ Σανιδα: 12η στα 50μ. ύπτιο,  19η στα 50μ. ελεύθερο.

Βαϊα Συλεούνη: 22η στα 50μ. ελεύθερο, 4η στα 50μ. πρόσθιο.

Γεωργία Συλεούνη: 3η (χάλκινο μετάλλιο) στα 100μ. ελεύθερο, 9η στα 50μ. ελεύθερο, 9η στα 50μ. πεταλούδα.

Ερμιόνη Μπουτζώνα: 11η στα 50μ. ελεύθερο.

Αικατερίνη Τσατσαρώνη: 6η στα 50μ. πρόσθιο, 13η στα 50μ. ύπτιο,  21η στα 50μ. ελεύθερο.

 

Αγόρια 11 ετών

Ελευθέριος Πλακιάς: 7ος στα 50μ. ελεύθερο, 4ος στα 100μ. ελεύθερο, 4ος στα 50μ. ύπτιο.

Νικόλαος Ταρλαντέζος: 8ος στα 50μ. ελεύθερο, 4ος στα 200μ. Μ.Α..

Δημήτριος Τζέμος 11ος στα 50μ. ελεύθερο, 4ος στα 200μ. ελεύθερο, 6ος στα 50μ. ύπτιο.

Βασίλειος Ντόβας: 14ος στα 50μ. ελεύθερο, 5ος στα 100μ. ελεύθερο, 5ος στα 50μ. ύπτιο.

Θωμάς Κούρος: 13ος στα 50μ. ελεύθερο, 6ος στα 100μ. ελεύθερο, 9ος στα 50μ. ύπτιο.

Δημήτριος Μάριος Κλησιάρης: 16ος στα 50μ. ελεύθερο, 7ος στα 50μ. ύπτιο.

Κωνσταντίνος Δημακόπουλος: 2ος (αργυρό μετάλλιο) στα 50μ. ύπτιο, 4ος στα 100μ. ύπτιο, 3ος (χάλκινο μετάλλιο) στα 200μ. ύπτιο.

 

Κορίτσια 11 ετών

Σπυριδούλα Ντίκα: 1η (χρυσό μετάλλιο) στα 50μ. πρόσθιο, 1η (χρυσό μετάλλιο) στα 100μ. πρόσθιο.

Νεφέλη Βασιλού: 2η (αργυρό μετάλλιο) στα 50μ. πεταλούδα, 2η (αργυρό μετάλλιο) στα 200μ. ΜΑ, 3η (χάλκινο μετάλλιο) στα 50μ. πρόσθιο.

Αλεξάνδρα Παναγιώτου: 2η (αργυρό μετάλλιο) 50μ. ελεύθερο, 2η (αργυρό μετάλλιο) στα 100μ. ελεύθερο, 6η στα 50μ. ύπτιο.

Παρασκευή Πολυξένη Ντόβα: 6η στα 50μ. ελεύθερο, 7η στα 50μ. ύπτιο, 6η στα 50μ. πεταλούδα.

Αφροδίτη Σωτηροπούλου: 4η στα 200μ. ελεύθερο, 12 στα 50μ. ύπτιο.

Ματθίλντη Σοφία Τζέμου: 7η στα 50μ. ελεύθερο, 5η στα 50μ. πρόσθιο, 6η στα 100μ. πρόσθιο.

Κωνσταντίνα Ζαβλάρη: 4η στα 50μ. ελεύθερο, 4η στα 50μ. πεταλούδα.

Γεωργία Ανδριανοπούλου: 2η (αργυρό μετάλλιο ) στα 100μ. πεταλούδα, 5η στα 50μ. πεταλούδα, 6η στα 50μ. πρόσθιο.

 

Κορίτσια 12 ετών

Ναταλία Κάσα: 3η (χάλκινο μετάλλιο) στα 100μ. ελεύθερο, 8η στα 50μ. ελεύθερο, 11η στα 100μ. ύπτιο.

Ιωάννα Διαμαντή: 3η (χάλκινο μετάλλιο) στα 100μ. πεταλούδα,  4η στα 100μ. ελεύθερο, 4η στα 50μ. πεταλούδα.

 

ΟΜΑΔΙΚΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ:

Κορίτσια 11 ετών:

Νεφέλη Βασιλού, Κωνσταντίνα Ζαβλάρη, Αλεξάνδρα Παναγιώτου, Παρασκευή Πολυξένη Ντόβα: 2η θέση (αργυρό μετάλλιο) στα 4Χ50μ. ελεύθερο.

Παρασκευή Πολυξένη Ντόβα, Σπυριδούλα Ντίκα Νεφέλη Βασιλού και Αλεξάνδρα Παναγιώτου: 2η θέση (αργυρό μετάλλιο) στα 4Χ50μ. Μ.Ο..

Κορίτσια 10 ετών:

Γεωργία Συλεούνη, Βαϊα Συλεουνη, Βασιλική Ζωή Οικονόμου, Κλειώ Σανιδά: 3η θέση (χάλκινο μετάλλιο) στα 4Χ50μ. Μ.Ο..

Βασιλική Ζωή Οικονόμου, Γεωργία Συλεούνη, Βασιλική Χατζή, Αικατερίνη Τσατσαρώνη: 4η θέση στα 4Χ50μ. ελεύθερο.

Κορίτσια 9 ετών

Κωνσταντίνα Αργυρίου, Βασιλική Ντίκα, Όλγα Τσίτου και Μελίνα Σιατήρα: 2η θέση (αργυρό μετάλλιο) 4Χ50μ. Μ.Ο..

Βασιλική Ντίκα, Όλγα Τσίτου, Ευαγγελία Τσουκνίδα, Βαϊα Κούρου: 3η (χάλκινο μετάλλιο) 4Χ50μ. ελεύθερο.

Αγόρια 11 ετών

Ν. Ταρλαντέζος, Β. Ντόβας, Δ. Τζέμος, Κων. Δημακόπουλος: 4η θέση 4Χ50μ. ελεύθερο.

Ελ. Πλακιάς, Νικ. Ταρλαντέζος, Θωμάς Κούρος, Κων. Δημακόπουλος: 2η θέση (αργυρό μετάλλιο) 4Χ50μ. Μ.Ο..

Αγόρια 10 ετών

Νικ. Ζηφκας, Βάϊος Καρράς, Χρ. Τσουκαλάς, Σπυρ. Γκοντόπουλος: 4η θέση στα 4Χ50μ. ελεύθερο.

Ο Πρόεδρος της Α.Κ.Α.Κ. Δημήτριος Γκούγκλιας και το Διοικητικό Συμβούλιο συγχαίρουν τους αθλητές και τις αθλήτριες, τους προπονητές της προαγωνιστικής ομάδας Κώστα Γκαρνάκη και Λευτέρη Ντελή για τις επιτυχίες και εύχονται στους αθλητές- αθλήτριες υγεία και πρόοδο.

Ευχαριστούν τοπικούς φορείς, την Ομοσπονδία, χορηγούς και εθελοντές, όλους όσοι βοήθησαν, συνετέλεσαν και οραματίστηκαν μαζί μας αυτή τη μεγάλη γιορτή του αθλητισμού και της κολύμβησης στην πόλη μας, ανανεώνοντας το ραντεβού για τα ΓΑΛΑΓΑΛΕΙΑ 2023!!!

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

Πρόγραμμα ΑΚΑΚ 2022-2023
Η Τεχνική Κολύμβηση της Α.Κ.Α.Κ. γράφει ιστορία

Εξαιρετικές εμφανίσεις, δίνοντας τον καλύτερό τους εαυτό, έκαναν οι 12 αθλητές και αθλήτριες της Αθλητικής…

Η ομάδα ΠΟΛΟ της Α.Κ.Α.Κ. στη Γ’ Εθνική κατηγορία ανδρών

Ολοκληρώθηκε το Σαββατοκύριακο 9-10 Ιουλίου 2022 η 1η φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης (ΠΟΛΟ) της Γ’…